Szlak Orlich Gniazd

Położony między Częstochową a Krakowem Szlak Orlich Gniazd to jeden z najpiękniejszych miejsc do pieszych wędrówek w naszym kraju. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska zapewnia niezapomniane widoki przyrody, a malownicze ruiny średniowiecznych zamków dopełniają krajobrazowej uczty. Myślę, że każdy powinien przekonać się o tym na własne oczy.

Jak wspomniałam wyżej, Szlak Orlich Gniazd nazwę swą bierze od zamkowych ruin, położonych w bardzo malowniczych miejscach, na szczytach gór i wzgórz. Pozostałości dawnych zamków jest na szlaku wiele, do najbardziej znanych zaliczają się przede wszystkim te w Ojcowie, Pieskowej Skale, Ogrodzieńcu czy podczęstochowskim Olsztynie. Każda z tych budowli posiada własny niepowtarzalny urok, co widać na licznych fotografiach dostępnych w sieci. Jeśli ktoś uważa, że te zdjęcia są naprawdę interesujące, powinien jak najszybciej wybrać się na pieszą wycieczkę po szlaku. Taka wyprawa daje możliwości zrobienia własnych, unikalnych fotografii.

Na wstępie przypomniałam także i to, że Szlak Orlich Gniazd to nie tylko zabytki będące wytworem ludzkiej ręki. Bardzo interesujące są także parki narodowe i krajobrazowe leżące na terenach samego szlaku, a także w jego pobliżu. Jura Krakowsko-Częstochowska to wspaniałe przykłady piękna przyrody, zaklętego w wapiennych skałach i porastającej je roślinności. W wielu miejscach istnieją specjalne rezerwaty przyrody, posiadające oznakowane ścieżki, dzięki którym można nie tylko podziwiać przyrodę, ale również uzyskać informacje na temat obserwowanych gatunków fauny i flory. Na trasie szlaku znajdziemy też rezerwaty przyrody nieożywionej, jak choćby rezerwat przyrody Góra Zborów, gdzie podziwiać można piękne przykłady skał i jaskiń. Te ostatnie zresztą występują licznie na całym terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, by wspomnieć w tym miejscu sławną Grotę Łokietka, leżącą w pobliżu podkrakowskiego Ojcowa.

Szlak Orlich Gniazd zwiedzać można na różne sposoby, w zależności od indywidualnych preferencji i upodobań. Piesza wycieczka, rowerowa wyprawa, a także konny rajd. Wszystko zależy jedynie od tego, jak zaplanujemy własny pobyt na szlaku. W ten lub inny sposób – po prostu trzeba zobaczyć Szlak Orlich Gniazd na własne oczy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s