Indywidualnie czy grupowo?

Turystyka tak się w Polsce rozwinęła, że jeżdżą prawie wszyscy. Niektórzy również latają, jeszcze inni pływają. Sposobów na dotarcie do wymarzonego celu jest wiele, ale często kwestią najważniejszą jest to, czy jedziemy sami czy z grupą zorganizowaną. Przeciwników i zwolenników obu form podróżowania jest wiele, która lepsza? Trudne pytanie, prawda?

Indywidualnie

Zwolennicy wyjazdów na własną rękę twierdzą, że tylko wolność wyboru się liczy. Nie chcą być skrępowani grupą, marszrutą, godzinami odjazdów. Cenią sobie samodzielność w podejmowaniu decyzji o tym, co, jak i kiedy zwiedzać. Niekiedy jednak rację trzeba przyznać przeciwnikom – samotne wyjazdy czasami mogą się źle skończyć.

Grupowo

W tym wypadku chodzi również o wolność, ale jest to wolność od podejmowania decyzji. Uczestnicy grupowych wyjazdów nie muszą troszczyć się o wiele spraw, przed którymi staje turysta podróżujący na własną rękę. Nie istnieje dla nich nawet bariera w postaci braku znajomości obcego języka, zawsze jest z nimi pilot przygotowany na taką okoliczność. Trudno nie zgodzić się, że czasami po prostu ludzie chcą odpocząć od nieustannego podejmowania decyzji i ta właśnie forma zwiedzania świata wydaje się im najbardziej optymalnym wyborem.

Mój wybór albo złoty środek

Osobiście wolę podróżowanie na własną rękę, właśnie z punktu widzenia przygody i możliwości poznania kultury zwiedzanego miejsca z „pierwszej ręki”. Niemniej jednak niekiedy wolę wziąć udział w zorganizowanej wyprawie, podczas której mogę nie tylko odpocząć od dbania o samą siebie, ale na przykład dowiedzieć się czegoś ciekawego. Szczególnie często wybieram się na lokalne wycieczki z oddziałem PTTK, bo zawsze można się czegoś ciekawego dowiedzieć o odwiedzanych miejscach. To zresztą nie wszystkie korzyści z takich wyjazdów, o innych można poczytać na przykład tutaj.

1 komentarz do “Indywidualnie czy grupowo?

  1. Jestem wyznawcą turystyki indywidualnej. Cenię niezależność, nie przepadam za tłumem. Ale prawda, że każda forma niesie plusy i minusy. Trzeba wybrać to, co lepsze dla nas samych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s